Distinguished Alumni Award Recipients

*Denotes deceased

2015

2016 

2017 

 
Carlos Gutierrez '63 Arthur "Butch" Blazer '75   Esteban Herrera '74      
Sharon Huerta '95 Colin Cahoon '83  Irene Oliver-Lewis '74, '75, '78      
Nicole Lamartine '97 Loren Cook '86, '91   Del Esparza '91  
Michael Milam '62 Amy Heil '97, '08 MaryLou Davis '69  
Alfred Porter '78 Steve Hanzely '67, '69 Eloy Torrez '70      
Steven Allen Sanchez '04 John Scarbrough '11  Sue Gerber '83  
Jerry Smith '77      
Jorge Luis Gardea-Torresdey '86, '88      
Louis A. Vega '91      
       

2014

2013 

2012

2011

Kevin S. Cobble '78 Christopher Baker '86 Dan E. Arvizu '42  John Antonio Sr. '74 
Gregory Fulfer '84  Lee Ellen Banks '88  Chris R. Biad '93  Subhankar Banerjee '94 
Mary Hockaday '83, '86  Alfred Paul Chavez '10, '14  Mario Allegri Conde '73  Kim Baranowski '97 
Barbara Hubbard '70  Debra Hicks '83  Diana Fancher '93  Todd L. Bisio '94 
John Kramer '88  Eduardo Holguin '74, '79  Kyle James '07  Melanie Goodman '05 
  Christopher Ledingham '01, 04       Ramoncita Maestas '77, '78  Louis Kelly '61  Jose Lopez '79 
Robert "Bobby" Lutz '73, '75  Margaret McCowen '71      Jackie Kerby Moore '82        Joel Mozer '88 
George Mendoza '78  Patrick Kerry Moore '90, '90, '92      J. Paul Taylor '42  Martin Small '85 
  Raul Prieto '84, '84, '85  Sandra Whaley '80   Emily Tobey '73 
  Calvin Ward '95  George Willis '83   
       

2010

 2009 2008

2007

Sylvia E. Acevedo '79  Brenda J. Alvarez '81   Maury Giles '96  David Birnbaum '92
 Presley F. Askew '59 Judith Bauer Creegan '96   Kevin Johnson '82 Lawrence C. Blount '97 
 Ammu Devasthali '93 Ann C. Gates '94  Larry H. Lang '80  John Bradley Houston '51
 Julie A. Dill '81  Tom H. Hill '67 Nancy Lewis 85   Gena W. Jones '79
 James T. Skip Prichard '59  William D. Newell '88  Blanca Magrassi de Alvarez '77  Adair Wakefield Margo '94
 Betty Jean Shinas '91  Alexander M. Parsons '99  Tamara Martin-Causey '02  Gregory Gene Maxwell '78
Robert Earl Sinclair '95   JB Pruett '72 Joe Andrew Salazar '63   Robert Gearold Myers '86
   Eula Fern Thompson '81  Terra Vandyke '05 Abelardo Escobar Prieto '92 
   William (Bilo) Wallace '69  Allyson Yarbrough '88  Brad A. Stach '71
      Jose N. Uranga '65 
      Craig Wood '53
       

2006

2005

 2004

2003

 Barbara Joan Bishop '79  Leonel Briseno '82  Adelmo “Del” Archuleta '76  Kathryn M. Autrey '91
 B. Kay Brilliant '71  *Jesus R. Chavez '38  Gilbert L. Cano '54 Kirstin Chavez '91 
Kira Alexandra Davis '94  Georgia Jacquez Lewis '71  Denise E. Chavez '71  Rhonda G. Faught '81
 Robert Nick Franklin '65  James C. Manatt Jr. '71  Linda J. Doubrava '84  Virginia Foltz '77
John C. Galassini '86  Abdul Qader Melhem '87  Linda Ann Laitner '69  Victor Guerrero-Prieto '95
Bradley Bruce Gordon '78  Stuart L. Pimm '75 David P. Lopez '79   Patricia Diane Lopez '80
Kevin B. Marvel '97  Geraldine M. Romero-Roybal '79    *Leonard R. Sugerman '84    Ester Reyes '89 
Enrique Cazares Rivera '92  Larry G. Stolarczyk '70  Amer J. Taha '92 Michael Rogers '74 
Patsy Romo '53 Joseph Semprevivo '98   Beruk Yemane '84  Topper Thorpe '90
       

2002

 2001  2000 1999
Nassar A. Al-Aulaqi '70
 *Ralph Dunlap '50  Phillip W. Cook '84  *Nazario C’ de Baca '40
Ann Stege Anderson '93
 Albert Esparsen II '82  Thomas V. Esparza III '89  Laura Mathers Conniff '75
W.H. (Bill) Cantrell '67
 Russell A. Johnson '71   *Carl Faubion '50  Madeline P. Gillette '98
Lisa Donnini '76
 Christopher Michael Knackstedt '91 Walter G. Hines '67 Tullissee Anoinett Murdock '70 
Katherine Ganz '77   Mary John Ohair '71 Kay Cargill Jenkins '86    Patricio G. Quintana '74 
Robert Ogas '68   Alejandro Ramirez '81  Gary King '76      Alex Peter Vega '96 
Oliva Ogas '68   Carol L. Walker '61 Anibal Pordomingo '90 Omar U. Zaman '70 
Fabian Samaniego '64        
Teri Schultz '88       
 John Eugene Scruggs '64      
       

1998

1997

1996

1995

Donald A. Beasley '72 Susan Cardenas '95 Rudy S. Apodaca '61 Joel A. Arrigucci '90
Holm Bursum, III '56 Michael L. Johnson '72 Victor E. Arnold '68 Dario Baumgarten '75
*Michael J. Davis '74 Orlando T. Padilla '76 Karen Dixon-Blazer '79 David Estell '72
*E. Bruce Firkins '56 John A. Papen III '68 Enrique Perez-Morales '83 William R. Humphries '71
Ramon Ramirez Lopez '78 Jose G. Rios Ramirez '76 Mary Jo Solon '95 Jerome “Jerry” Shaw '49
Peggy Morse '81 Alex A. Sanchez '76 Marshall Thomas '79 Adolpho R. Telles '71
Sharon L. Parra '91 *Frances Bennett Stevens '71 Dina Chacon-Reitzel '83 Albert A. Zamora '76
       

1994

1993

1992

1991

*J. Mack Adams 63   Garrey E. Carruthers '64  Sarah B. Alexander Boggs '89 *John J. Chappell '50 
Carol Anderson '88  Karen S. Guice '73  George Carl Everett Jr. '74  Susanna Marie Murphy '84 
Robert O. Evans '69 Clive “Jerry" King  '58  Donald Jackson Groves Jr. '70  *John P. Jolly '50 
Thomas A. Garcia '73  Cesar Morales '68  *Peter T. Mocho '39  *Bruce D. Ritter '71 
Thomas N. Mobley Jr. '61 Thomas M. Tarasoff '72 Laura Nan Snow '74 Sandra E. Rotruck '83
David R. Orr '75 Heriberto Torres '71 David A. Thompson '78 *John L. Whitmire '64
Mary Jane Orr '75 Susan Z. Washam '93    
Esteban Hernandez Perez '76      
       

1990

1989

1988

1987

Leonard G. Armstrong '67 *J. Paul Boushelle Jr. '58 *Charles A. Clement Jr. '52 *Fern Dahlgren '79
Lawrence A. Banegas '86  *Josiah French '29   Carol S. Gillespie Smallwood '83 *Norval Glenn '54
James C. Wetherbe '71 Maryce M. Jacobs '70 *J. Jacob Tejada '40 Jean De La Pena '76
*Richard C. Johnson '36 *Betty Rose Rios '69 R. Jerry Barber '71 *Pablo Roybal '39
Richard L. Leza '73 Charles R. Tharp '62 Gilbert Sanchez '61 Roland E. Thomas '52
Bettye M. Bobroff (Coffey) '65 Robin Lee Woolley '81   Browning M. Yelvington '61
       

1986

1985

1984

1983

Michale P. Clute '68 *David T. Bailey '63 Thomas A. Arciniega '66 *Keith W. Avery '55
*James V. Curtis '51 Benjamin M. Boykin '53 J. “James” W. Bowman '66 Robert W. Colegrove '63
Ciriaco Gonzales '54 Jacqueline W. Camunez '58 Harold Cunningham '48 Larry D. Higgins '64
George K. Petty Jr. '65 *James R. Crouch '52 Kent F. Jacobs '60 *William R. Orr '34
Enrique Solis, Jr.  '75 Marilyn O’Sullivan '63 *Walter W. Nations '36 Bradford A. Smith '54
*Judith Solis '73      
       

1982

1981

1980

1979

 *Barbara C. Funkhouser '52  *Charles W. Benson '68  *Emma Hawk Briscoe '34  *Albert T. Gonzales R. '35
*J.C. Galbraith, Jr. '35  *Ronald A. Budenholzer '35  *Richard R. DeBlassie '63  Claude E. Leyendecker '49 
B.J. “Bob” Porter '56  *James Craig Ogden '42  *W. Clay Fiske '78  *William W. Loos '59 
John R. Sellars '45  C.W. “Buddy” Ritter '58  *Emmett E. Hixon '39  Lawrence A. Smith '42 
J. Paul Taylor '63  *Daniel D. Villanueva '61  Raymond L. Kysar '53  *Daniel Sosa, Jr. '47 
       

1978

1977

1976

1975

*Wilbur L. Fite '40  Leslie R. Clayshulte '54   *Edward B. Gregg '33  *John L. Augustine, Jr. '37
Frank W. Gorman, Jr. '48  Eugene Leitka '73  *John R. Malone '63  *Frank G. Frenger '26 
*Richard G. Marek Sr. '42  *Joseph W. Rigney '39  Tommy William Perez '61  Leon E. Griffin, Jr. '58 
*Leo Marquez '54  *Floyd R. Smith '35  *Lloyd M. Varenkamp '50  Hivana Stroope Leyendecker '58 
Mary Baca Sanchez '57  *D. Harold Wiggs, Sr. '42  Evern R. Wall '57  *Michael J. Maloof '55 
       

1974

1973

1972

1971

*Clearence H. Fielder '50   *Luis V. Amador '41  *Clark L. Loomis '35  *George Paul Black '27
*Jesse B. Gilmer '34 *Alonzo Earl Hatch '41 *Thomas T. Mann '29 *Charles Albert Miller '26
*John E. Hirten, Jr. '50 *Nathan B. McNeilly '39 *George L. McNew '30 *Dick W. Reeves '25
*Jackson A. Rigney '34 *Rose Marie Valdes Pangborn '53 *Sarah E. Stewart '27 Leonard S. Taylor '46
*William C. Wunsch '46 *Byron F. Wingrove '35 Donald S. Stuart '48 John E. Uxer '50
       

1970

1969

1968

1967

Louis R. Henson '55  *Justin R. Weddell '08  *Charles P. Loomis '28  *John M. McGurn '34
*William Jack Howard '46   *Orren Beaty '40  * John H. "Jack" Campbell '41 
       

1966

1965

1964

1963

 *John M. Hightower '40  Arthur E. Maxwell '49  *Abby Lewis Seymour '32  *Phillip J. Leyendecker '38
 *Paul W. Klipsch '26  Albert H. Rosenfeld '50  *Oris Vernon Wells '28 *J. Cloyd Miller '27 
  *Paul E. Russell '46  Charles L. Johnson '61   
       

1962

1961

1960

1959

*Charles David McKee '38 Charles Lee Williams '43 *John A.D. Cooper '39 *Fabiola C. de Baca Gilbert '29
  *Jasper F. Williams '49    
  *James B. Williams '47    
  *Clara Belle Williams '37    
       

1958

1957

1956

 
*Robert G. Foster '19 *John George Miller '08 *James R. Poe '08  
*Tomilson Fort '23   *Era Rentfrow '19  

© 2015 New Mexico State University

NMSU - All About Discovery!